Kde jinde přežít vedra než za chladnými zdmi historických budov...
V úterý jsme trávili den kolem Sázavy a ve středu už jsme se přesouvali zase zpět, jen jsme si udělali "malou" zajížďku.
Ve středu ráno jsme si taky nemohli přispat, protože jsme museli pokoj vystěhovat do 10 hodin. V ledničce jsme měli ještě nějaký proviant na cestu, ale zelenina bohužel zmrzla. Tuto noc jsme nebyli v zámečku sami a někdo, kdo ráno odjížděl před námi, evidentně na noc „osolil“ ledničku a pak ji zase stáhl, protože včera jsme rozhodně nic zmrzlého neměli. Takže děkujeme. Okurka, jarní cibulka a mrkev letěly do koše...
Podívali jsme se ještě do muzea krojů. Mají jich tam opravdu spoustu – z celé České republiky. A ač nám z tolika oblečení oči přecházely, nějaké základní rozdíly mezi jednotlivými oblastmi byly poznat.
Bývalé stáje opraveny na muzeum s kroji z celých Čech a Moravy. Klečící socha v popředí se rukou dotýká velmi tenké vrstvy vody, která pomalu vyvěrá na plytkou desku a vlastně nikam neodtéká - odpařuje se. Vrstva vody má asi jen centimetr, možná ani ne a je oblepená včelami, které se sem chodí napít.
Vyrazili jsme do Kutné Hory. Byli jsme tu před lety, ale tenkrát jsme v podstatě město jen tak "proběhli". Samozřejmě, že jsme tehdy byli v chrámu sv. Barbory (to je Kutnohorský hlavní tahák), v Sedlecké kostnici (té je věnováno všude až moc velké pozornosti, kterou si až tak nezaslouží – za mě jsou v Kutné Hoře opravdu zajímavější místa) a Santiniho kostele (ten byl blízko kostnice a je opravdu impozantní) a taky v muzeu cigaret Phillip Morris (vstupné bylo zdarma, tak proč ne? :) ). Ale Kutná Hora skrývá i spoustu dalších, zajímavějších, pokladů.
Přicházíme od řeky Vrchlice. Pod městem se tu nachází sympaticky opravený park. Kostel sv. Jakuba je vidět odevšud.
Prošli jsme si město, nakoukli do impozantního gotického chrámu sv. Jakuba a nakonec skončili ve Vlašském domě, kde jsme si prošli se zapálenou průvodkyní jak Královský palác, tak expozici Mincovny, ať se držíme tématu. Proto je vlastně i Kutná Hora město s takovým velkým centrem. I když počtem obyvatel je velká jako Vyškov, ve středověku bylo jednu dobu i největší a nejbohatší město Českých zemí. Aby ne, když odtud pocházelo nejvíc stříbra z celé Evropy.
A trochu jsme muzea ve starých budovách volili i proto, že tam byl božský chládek. Venku už se léto hlásí.
Historické centrum města je rozhlehlé. A o víkendu ho čeká průvod stříbra - viz značka vpravo dole.
Vila Aloise Horáčka
Na oběd jsme se zastavili do příjemné restaurace Čtyři sestry, která byla od Vlašského dvora jen přes ulici.
Jeden z důvodů proč jsme se ke Kutné Hoře vůbec vydali byla i nedaleká vesnice Jakub, kde se nachází velmi zachovalý románský kostelík. Škoda, že jsme už nestihli prohlídku, ale i takto od brány byl impozantní. Jen ty dozrávající bílé moruše. Pěkné, ale sladké. A lepivé. Takže když Markovi zaschly na sandálech, nemohl se odlepit od pedálů v autě :).
Románský kostel sv. Jakuba
Nedaleký Malín s 2 románskými kostelíky (ale už přestavěnými) si necháme na jindy.
A pak už zpátky na chalupu. Půl cesty jsme jeli pod okrajem bouřky, pršelo a tak jsme ani nemohli pořádně vyvětrat ten horký vzduch, který nám v autě zůstal.
Konvekce po cestě
Na chalupě jsme ještě stihli naše, kteří přijeli v pondělí po našem odjezdu.
Žádné komentáře:
Okomentovat